Biuro rachunkowe Golden Kite
Strona główna / Aktualności / Karta podatkowa – stawki 2021

Karta podatkowa – stawki 2021

Czym właściwie jest karta podatkowa?

Karta podatkowa jest prostym rozwiązaniem na opodatkowanie działalności gospodarczej. Jej kwota podatku jest stałą wartością. Stawka dla wszystkich przedsiębiorców jest zaświadczona przez naczelnika urzędu skarbowego, stosownie do obwieszczenia ministra właściwego ds. finansów publicznych. Możliwość korzystania z karty podatkowej mają przedsiębiorcy, którzy świadczą dane usługi. Zalicza się do nich np. usługi medyczne, gastronomiczne, edukacyjne czy rzemieślnicze.

Karta podatkowa i możliwości wynikające z jej posiadania

Przedsiębiorcy posiadający kartę podatkową są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg. Nie muszę też składać zeznań podatkowych, jednak z wyjątkiem deklaracji PIT-16A (którą zobowiązani są złożyć).

Kolejnym zobowiązaniem, od którego mogą odetchnąć podmioty z kartą podatkową, jest płatność zaliczek na podatek dochodowy. Brzmi dobrze? Oczywiście, natomiast tutaj także mamy do czynienia z przysłowiowym „kruczkiem”. Mimo że przedsiębiorcy są zwolnieni z powyżej wymienionego, ogólnego obowiązku, to jednak na żądanie klienta muszą udostępniać, a tym samym wydawać faktury oraz rachunki. Co więcej, są zobligowani również do przechowywania ich kopii aż przez 5 lat. Owo gromadzenie zazwyczaj nie jest problematyczne dla przedsiębiorców. Niemniej czynności, które leżą w ich gestii namnażają się, stając się kolejnymi obowiązkami, wymagającymi należytego wypełniania.

Czy można uznać to za minus?

Nie, raczej należy traktować tego typu fakty jako normę. W końcu podczas prowadzenia każdej działalności istnieje szereg procedur, które trzeba spełniać. A od jednostki zależy, jaką formę płatności podatkowej uzna za optymalną i jaką tym samym zadeklaruje.

Karta podatkowa – od czego zależy jej stawka?

Wartość karty podatkowej zależy m.in. od formy praktykowanej działalności, czy liczby zatrudnionych pracowników. Znaczenie ma często wielkość miejscowości, w której określony przedsiębiorca prowadzi swoją działalność, świadcząc usługi w jej obrębie. Należy w tym miejscu kolejny raz podkreślić, że wartość podatku tej karty jest stała, co może być dużym atutem dla wielu przedsiębiorców.

A jak wyglądają stawki karty podatkowej na rok 2021?

Na początku trzeba zaznaczyć, że wartość karty podatkowej, na rok obecny, została wyznaczona w oświadczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dn. 5 listopada 2020 roku. Systematyka karty podatkowej w obecnym roku wiąże się z podwyżką. Dotknie ona wszystkie (mające możliwość posiąść ową kartę) branże bez wyjątku. Jej średnia wysokość wynosi ok. 3,6%.

„Liczby mówią same za siebie”, więc oto przykład w kwotach. Przedstawiamy jak omawiane stawki będą wyglądać w przypadku działalności gastronomicznej, bez uwzględnienia sprzedaży alkoholu. Kwota wzrasta tutaj z przedziału 1152 zł – 1414 zł do 1193 – 1464. W sytuacji, gdy przedsiębiorca z branży gastronomicznej zatrudnia czterech pracowników – ta liczba jest najwyższa, na jaką można sobie pozwolić przy zatrudnianiu wykonawców, aby móc uregulować płatności kartą podatkową. Warto w tym konkretnym przypadku także zaznaczyć, że akurat w sytuacji tej branży, wartość karty podatkowej nie zależy od liczby obywateli, zamieszkujących daną miejscowość.

Czy karta podatkowa i korzyści oraz zobowiązania płynące wraz ze zdecydowaniem się na jej wdrożenie są przekonujące? Zdecyduj, jakie rozwiązanie związane z uiszczaniem podatków, będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. A jeśli potrzebujesz rady – skontaktuj się z naszym zespołem. Pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.