Biuro rachunkowe Golden Kite
Strona główna / Aktualności / Ulgi podatkowe – kto może korzystać?

Ulgi podatkowe – kto może korzystać?

Rozliczenia podatkowe to temat, który wielu z nas spędza sen z powiek i to już na samym początku roku. Obowiązkowo oddajemy państwu procent z naszych ciężko zarobionych pieniędzy, który może okazać się całkiem pokaźną sumą. Jednak, żeby osłodzić nieco ten smutny fakt, z pomocą przychodzą nam ulgi podatkowe. Pozostaje tylko pytanie, kto i kiedy może z nich skorzystać?

 

Co to takiego ulgi podatkowe?

Dzięki ulgom podatkowym mamy możliwość zarówno zmniejszenia opodatkowanego dochodu, dzięki czemu możemy znaleźć się w niższej stawce podatkowej (czyli zamiast 32% naszego dochodu zmniejszymy próg do 17%), jak i odliczenia danej sumy od samego podatku.  Przedsiębiorcy i osoby prywatne – wszyscy powinniśmy być świadomi nie tylko swoich obowiązków, ale także przywilejów, a ulgi podatkowe są jednymi z najbardziej przydatnych praw, jakie przysługują nam w dzisiejszych czasach. Dlatego w sprawach podatkowych powinniśmy starać się być na bieżąco, dzięki temu na początku roku z pewnością nasze portfele nie ucierpią.

 

Ulgi podatkowe dla pracujących za granicą

Dorabiasz sobie za granicą przez kilka miesięcy w roku? Dochód twojej firmy pochodzi z innych krajów, jednak jest ona zarejestrowana w Polsce? Uważaj, bo możesz zostać podwójnie opodatkowany!  

Podwójne opodatkowanie to problem, na który zwrócili uwagę nie tylko sami podatnicy, ale także rządy – odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej mamy właściwie nieograniczoną możliwość prowadzenia biznesu, bądź zarabiania w krajach do niej należących. Wszystko jednak ma swoje wady, dlatego przy wszelkich rozliczeniach powinniśmy być uważni – podwójne opodatkowanie to ryzyko, którego łatwo jest uniknąć. W tym wypadku możemy być rozliczeni na dwa sposoby – wyłączenia z progresją oraz zaliczenia proporcjonalnego. W przypadku pierwszej metody zarobki zagraniczne nie są opodatkowane w Polsce, mogą wpłynąć jedynie na stawkę podatku (pamiętaj, jest to różnica pomiędzy 17 a 32%), dopiero druga opcja przynosi podatnikowi straty. Zaliczenie proporcjonalne polega na tym, że opodatkowany zostaje cały twój dochód, zarówno z Polski, jak i zza granicy, odliczona jest od niego jedynie kwota podatku poniesionego w innym kraju. Te metody dają nierówne wyniki, dlatego, jeśli rozliczono cię metodą zaliczenia proporcjonalnego, pamiętaj, że przysługuje ci ulga podatkowa, tak zwana ulga abolicyjna. Dzięki niej od podatku odliczona zostanie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną przy twoim rozliczeniu a tą, którą uzyskałbyś korzystając z metody wyłączenia z progresją.

 

Ulgi podatkowe dla rodziców

Ulgi prorodzinne to ratunek dla każdego rodzica. Kiedy mamy dzieci ważne jest to, by jak najbardziej ograniczyć zbędne wydatki – zawsze warto mieć odłożone pieniądze na nagłego dentystę, nowe buty, bo stare już nie przetrwają kolejnej zimy, albo niezbędne do szkoły pomoce naukowe czy korepetycje. Oszczędności pomagają właśnie ulgi podatkowe, dzięki którym początek roku staje się łatwiejszy do przejścia. Dzieci jednak dorastają i wraz z ich wiekiem to, czy wciąż przysługuje nam ulga prorodzinna, przestaje być już tak oczywiste. Podstawy są dosyć proste – jeśli nasze dziecko nie ukończyło 26 roku życia i wciąż się uczy, ulga prorodzinna jak najbardziej nam przysługuje. Co, jeśli nasza pociecha zdecyduje się dorobić sobie w czasie studiów? Zdarza się tak, że rodzice kategorycznie odmawiają, właśnie w obawie przed utratą ulg podatkowych. Bywa też kompletnie na odwrót – przez własną nieświadomość sami owych ulg się pozbawiają. W tym wypadku trudno jest zabronić dziecku zarabiania własnych pieniędzy, stopniowego uniezależniania się od rodziców, działanie to jest całkowicie normalnym skutkiem dorastania. Twoje dziecko może od czasu do czasu sobie dorobić, jednak pamiętaj, że jego roczny dochód nie może przekroczyć 3089 zł. Co jeszcze bardziej problematyczne, do tej kwoty wlicza się także kwota zwolniona z podatku, oznacza to, że do kwoty zarobionej przez swoje dziecko musisz także doliczyć podatek zwolniony z PIT w związku z ulgą dla młodych – dopiero wtedy przekonasz się, czy przez wysokość zarobków swojego dziecka nie stracisz uprawnienia do ulgi prorodzinnej.

 

Bądź na bieżąco – ulgi podatkowe dla każdego

Zarówno przy finansach firmowych, jak i tych domowych najważniejszą rzeczą jest bycie na bieżąco i sprawdzanie informacji we wszystkich dostępnych źródłach. Pamiętaj, że istnieje wiele rzeczy, które możesz odliczyć od podatku – jesteś honorowym krwiodawcą? Świetnie, za każdy litr oddanej krwi od opodatkowanego dochodu zostanie odliczone 130 zł. Planujesz remont? Skorzystaj z ulgi termo modernizacyjnej na usługi takie jak ocieplanie domu czy montaż pieca. Pamiętaj, że opcji jest wiele, musisz tylko być na bieżąco. Zwróć także uwagę na rządowe reformy gospodarcze – projekt Nowy Polski Ład, który zakłada reformę polskiej gospodarki, dodaje ulgi podatkowe, zwiększa także kwotę wolną od podatku. 

Dodatkowo, jeśli sam w sferze podatków i rozliczeń nie czujesz się zbyt pewnie, albo chcesz rozwijać swoją firmę, warto zainwestować w usługi specjalisty, który wspomoże cię swoją wiedzą i doświadczeniem – jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.