Biuro rachunkowe Golden Kite
Strona główna / Aktualności / Zawieszenie działalności – sposób na obniżenie kosztów

Zawieszenie działalności – sposób na obniżenie kosztów

Zawieszenie działalności – sposób na obniżenie kosztów

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przedsiębiorstwa często muszą podjąć trudne decyzje, aby dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych i ekonomicznych. Jednym z takich kroków może być tymczasowe zawieszenie działalności. Taka decyzja może okazać się skutecznym środkiem zaradczym.

W obliczu wyzwań związanych z konkurencją, zmieniającym się rynkiem czy nieprzewidzianymi zdarzeniami, przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać zalety strategicznego zawieszenia działalności. Ta biznesowa strategia pozwala na efektywne obniżenie kosztów oraz przetrwanie sytuacji kryzysowych.

Zawieszenie działalności gospodarczej – konieczność, czy może jednak wygoda dla przedsiębiorcy?

Zawieszenie działalności gospodarczej to tymczasowe wstrzymanie lub przerwanie funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa. Takie działania mają charakter strategiczny i są nieodłącznym elementem zarządzania przedsiębiorstwem.

Podejmowanie decyzji strategicznych w firmie jest odpowiedzią na różnorodne czynniki zewnętrzne, na które narażone jest każde przedsiębiorstwo. Takie decyzje uwarunkowane są trudnościami finansowymi przedsiębiorstwa, niewypłacalnością lub brakiem terminowej spłaty zobowiązań, restrukturyzacją, a także sytuacjami nadzwyczajnymi takimi jak pandemie.

Podejmowanie zawieszenia działalności ma na celu ograniczenie lub zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jest to moment, w którym firmy mogą podjąć działania naprawcze lub adaptacyjne oraz przygotować odpowiednią strategię działania i udoskonalić sposoby zarządzania. Ważne jest aby podejmowane kroki oraz przyszłościowe plany strategiczne i inwestycyjne były jak najbardziej rzetelne i obejmowały uwzględnienie potencjalnego ryzyka.

Zawieszenie działalności przedsiębiorstwa jest także stosowane w firmach, które mają charakter sezonowy. Przedsiębiorstwa sezonowe często doświadczają okresów intensywnej aktywności, a następnie okresów względnego spoczynku. Taki sposób prowadzenia działalności sezonowej jest idealnym rozwiązaniem i przynosi wiele korzyści.

Jedną z najistotniejszych korzyści płynących z zawieszenia działalności to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych. W czasie zawieszenia nie trzeba składać deklaracji ZUS, a także deklaracji VAT.

Jak zawiesić swoją działalność – porady krok po kroku

Prawo oraz zasady, na których przedsiębiorstwa mogą zawiesić swoją działalność, uregulowane są w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej w art.14a.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawieszenie działalności gospodarczej jest opcją dostępną jedynie dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, na zasadzie powołania, wyboru, mianowania oraz na spółdzielczą umowę o pracę. Dopuszczalne są jedynie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Tak więc, ta regulacja dotyczy w głównej mierze najmniejszych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność samodzielnie lub z niewielką pomocą.

Swoją działalność możesz zawiesić z dowolnego powodu, bezterminowo na dowolnie długi czas, lecz nie krótszy niż 30 dni. Ta możliwość zawieszenia jest dostępna dla Ciebie bez ograniczeń co do ilości razy. Pozwala to na elastyczne dostosowanie działalności do zmieniających się okoliczności, bez konieczności rezygnacji z przedsiębiorstwa na stałe.

Aby dokonać zawieszenia działalności swojego przedsiębiorstwa, należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym organie rejestrującym działalność danego przedsiębiorcy. Taki wniosek można dostarczyć osobiście do urzędu, przesłać w formie papierowej tradycyjnym listem lub przesłać w formie elektronicznej do CEiDG.

W okresie zawieszenia działalności, przedsiębiorca jest ograniczony w wykonywaniu aktywności gospodarczej oraz osiąganiu przychodów z prowadzenia działalności. Niemniej jednak, zgodnie z przepisami ustawy, w tym czasie przedsiębiorca zachowuje prawo do podejmowania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła swoich przychodów. Ponadto ma uprawnienie do przyjmowania należności, które powstały przed datą zawieszenia działalności. Jednocześnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca ma również obowiązek regulowania zobowiązań, które pojawiły się przed datą zawieszenia. To podejście umożliwia utrzymanie niezbędnej elastyczności w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa w okresie zawieszenia, jednocześnie zapewniając uregulowanie zobowiązań zaciągniętych przed przerwą w działalności.